Grille Broil King tworzone są z dbałością o każdy szczegół tak, by mogły służyć użytkownikom przez długie lata. Nie da się jednak ukryć, że oprócz najwyższej jakości materiałów niezbędna jest również odpowiednia troska o poszczególne elementy grilla w kolejnych latach jego eksploatacji. Etapem, którego nie powinno się pomijać, jest regularne czyszczenie oraz konserwacja rusztów. Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji rusztów żeliwnych od momentu zakupu grilla, poprzez kolejne lata jego użytkowania.

Konserwacja żeliwnych rusztów w grillu gazowym - dlaczego trzeba to robić?

Konserwacja żeliwnego rusztu jest równie ważna, jak dbałość o żeliwne patelnie czy inne naczynia. Używanie roślinnych olejów rafinowanych z wysokim punktem dymienia pozwala ochronić porcelanową powłokę rusztu, co zapobiega przywieraniu potraw oraz chroni przed korozją. Dzięki temu ruszt będzie służył dłużej i zapewni lepsze warunki do grillowania.

Konserwacja żeliwnych rusztów przed PIERWSZYM UŻYCIEM

Pierwsze wypalanie oraz konserwację żeliwnego rusztu trzeba wykonać przed pierwszym grillowaniem. Ma to na celu pozbycie się pozostałości z procesu produkcyjnego. W jaki sposób przeprowadzić wypalanie grilla? Należy odkręcić pokrętła na maksymalną moc i odczekać przynajmniej 10 minut. Kiedy ruszty lekko ostygną, można przejść do nakładania oleju. Najlepiej sprawdzą się do tego oleje o wysokim punkcie dymienia.

Zobacz, który olej wybrać


Nakładanie oleju na ruszty znacznie ułatwią pędzelek silikonowy lub rozpylacz oleju. Ruszty należy pokryć olejem starannie z obu stron. Po wykonaniu czynności zmień pozycję pokręteł na high i pozostaw około 10 minut. Następnie skręć pokrętła do połowy i pozostaw grilla z zamkniętą pokrywą przez 30 minut. W tym czasie olej wpiecze się w ruszty tworząc nieprzywierającą powłokę. Przekręć pokrętła w celu wyłączenia grilla gazowego. Po ostygnięciu rusztów są one zakonserwowane, a grill gotowy jest do użycia.

Ponowna konserwacja żeliwnych rusztów - REGULARNE UŻYTKOWANIE

Kiedy planujesz ponowne użycie grilla, a nie wykonałeś jego konserwacji po poprzednim grillowaniu, zacznij od jego rozgrzania przez około 10 minut, ustawiając pokrętła na maksymalną moc. Ta procedura pozwoli spalić wszelkie resztki. Po rozgrzaniu wyłącz palniki i za pomocą szczotki usuń zwęglone pozostałości z rusztu. Następnie nałóż olej, w opisany powyżej sposów i poczekaj, aż grill będzie gotowy do użycia. Podobnie jak w przypadku innych żeliwnych produktów, regularne użytkowanie i odpowiednia pielęgnacja ułatwiają utrzymanie ich w czystości.

Utrzymanie żeliwnych rusztów w dobrym stanie - CZYSZCZENIE

Pojawienie się rdzy na żeliwnych rusztach oznacza, że powinny one zostać zakonserwowane. Nie ma powodu do paniki, poniższy poradnik przeprowadzi Cię przez proces konserwowania i dbania o ruszt. Jeżeli na Twoim ruszcie pojawi się rdza, usuń ją przy pomocy szczotki do czyszczenia rusztu. Wyjmij ruszty z grilla i dokładnie umyj je przy użyciu płynu do mycia naczyń. Spłucz ruszty gorącą wodą i wytrzyj do sucha, używając ręcznika kuchennego lub papierowego. Nigdy nie myj rusztów w zmywarce i nie pozostawiaj do naturalnego wyschnięcia! Umieść ruszty ponownie w grillu i pokryj je grubą warstwą oleju. 

W jaki sposób PRZECHOWYWAĆ żeliwne ruszty?

Jeżeli wiesz, że nie będziesz używać grilla przez dłuższy okres, zakonserwuj ruszty i schowaj w suchym miejscu.


Akcesoria, które ułatwią Ci czyszczenie i konserwację rusztów:

Przewiń do góry