Szczotka do czyszczenia grilla

Wypalanie grilla

Ruszt należy wyczyścić każdorazowo po grillowaniu, niejednokrotnie nawet w trakcie grillowania. Aby zrobić to prawidłowo, rozgrzewaj grilla z zamkniętą pokrywą, z pokrętłami ustawionymi w pozycji maksymalnej przez 10 minut. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości mięsa, warzyw i tłuszczu z rusztów oraz aromatyzerów. Po wypaleniu grilla zmieć resztki przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Takie włosie jest wytrzymałe i zapewnia łatwe czyszczenie, nie uszkodzi powłoki z emalii porcelanowej na ruszcie żeliwnym. Nie zapomnij o pokryciu rusztów olejem z wysokim punktem dymienia w celu ich odpowiedniej konserwacji.

Wybór szczotki

Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając nową szczotkę do czyszczenia grilla.

1. Długa rękojeść

Bardzo ważne jest, aby szczotka posiadała długą rękojeść. W ten sposób zabezpieczymy się przed oparzeniem, a także oszczędzamy czas, jaki musielibyśmy poświęcić na czekanie, aż ruszt ostygnie. Długa rękojeść ułatwia również czyszczenie rusztów na samym końcu, gdzie dostęp niejednokrotnie jest utrudniony. ​

2. Rodzaj włosia

Jest to jedno z podstawowych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wybore szczotki do czyszczenia grilla.

Najpopularniejsze jest włosie ze stali szlachetnej, które jest wytrzymałe i pozwala wielokrotne użycie szczotki. Oprócz tradycyjnej szczotki ze stalowym włosiem wybrać można:

  • szczotkę z naturalnym włosiem z palmy, która charakteryzuje się sztywnością i zarazem delikatnością. Daje to pewność, że szczotka podczas czyszczenia nie uszkodzi zewnętrznej powłoki rusztu. Ponadto każde utracone włosie spali się, nie zostawiając po sobie śladu. Szczotkę należy używać przy temperaturze rusztu poniżej 232ºC. W ofercie dostępne są: szczotka do rusztów heavy duty z palmy, szczotka Baron™ z włosiem z palmy, szeroka szczotka z włosiem z palmy oraz wymienne głowice szczotki dopasowane do rękojeści szczotki Baron oraz do rękojeści szczotki lodowej.
  • szczotkę z włosiem nylonowym przeznaczoną do czyszczenia rusztów grilla po ich wychłodzeniu. Sztywne nylonowe włosie z łatwością usunie wszelkie zabrudzenia i sprawi, że czyszczenie będzie bardzo proste. Szczotkę można używać przy temperaturze do 120ºC.

3. Gęstość włosia

Gęste włosie powoduje, że czyszczenie grilla to zaledwie kilka pociągnięć szczotką. Głowica szczotki wyprofilowana powinna być w taki sposób, by naśladować pociągnięcia naturalnego pędzla. Włosie nie powinno być zbyt cienkie, aby metalowe druciki się nie wyłamywały.

4. Szczotka z chlapaczem

Wybrane szczotki Broil King posiadają sylikonowy chlapacz. Dzięki czemu przyciągając szczotkę do siebie, nie pobrudzisz się odpryskującym tłuszczem.

5. Kształt

Najbardziej popularne są szczotki z prostokątną powierzchnią do czyszczenia oraz różnego rodzaju szczotki kolbowe, zwane również cylindrycznymi. 

Szczotki z prostokątną powierzchnią są doskonałe do codziennego użytkowania. Dzięki dużej powierzchni w zaledwie kilka pociągnięć czyszczą ruszt. Trudniej jest nimi doczyścić trudno dostępne zakamarki grilla. 
Naszą rekomendacją jest szczotka Baron, posiadająca możliwość wymiany głowicy jak się zużyje. Kupując szczotkę, otrzymujesz szczotkę oraz dodatkową głowicę. 

Aby doczyścić trudno dostępne miejsca, najlepiej użyć szczotki kolbowej, którą można czyścić ruszt pod kątem 90 stopni. Z tego względu najlepiej posiadać 2 szczotki do czyszczenia grilla.
W ofercie Broil King posiadamy szeroką szczotkę: z włosiem ze stali szlachetnej i z włosiem z palmy.

6. Bez drapaka

Na rynku występuje wiele szczotek z drapakiem na końcu. Nie są to dobre szczotki, ponieważ wiele osób używa ostrego drapaka do czyszczenia rusztu, rysując i zrywając zabezpieczającą powłokę z emalii porcelanowej znajdującą się na ruszcie.

7. Wygodna rękojeść

Warto wziąć nową szczotkę do dłoni i upewnić się, że jest wygodna w trzymaniu oraz posiada uchwyt do odwieszania na grillu. 

8. Nowoczesne rozwiązania

Akcesoria do czyszczenia Broil King to nie tylko tradycyjne szczotki z włosiem, ale i unikalne rozwiązania. W przypadku szczotki lodowej rozgrzany ruszt możemy czyścić za pomocą brył lodu, jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla rusztu i użytkowników oraz zapewniające niesamowite efekty. Ciekawą propozycją jest również szczotka Baron™ ze sprężynkami ze stali szlachetnej, które idealnie dopasowują się do powierzchni rusztu, dosięgając do trudno dostępnych miejsc.

9. Szczotki do zadań specjalnych

Oczywistym jest, że gdy grillujemy często i intensywnie to będziemy mieć do czynienia z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. W takim przypadku doskonała będzie szczotka Heavy Duty. Wyposażona jest ona w skrobak, który stanowi część drewnianej głowicy, więc nie potrzebujemy dodatkowego akcesorium, aby jeszcze dokładniej wyczyścić ruszt. Ponadto szczotka posiada gumowy chlapacz osłaniający przed odpryskującym tłuszczem. Szczotki Heavy Duty posiadają włosie z palmy lub tradycyjne stalowe. Są to największe i najtrwalsze szczotki w naszej ofercie.

Kiedy wymienić szczotkę?

Szczotka do rusztów jest jak szczotka do zębów – wymaga regularnej wymiany, aby zapewnić higienę grilla i skuteczność czyszczenia. Zgodnie z wytycznymi CSA, w których tworzeniu brała udział firma Broil King, aby uniknąć ryzyka odłamywania się włosia, które mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, szczotkę należy wymieniać co najmniej raz w roku. Należy jednak pamiętać, że częstotliwość wymiany zależy od różnych czynników np. intensywności grillowania oraz technik czyszczenia. Jeżeli grill nie jest odpowiednio wypalany po każdym użyciu, szczotka szybko nabiera tłuszczu i resztek jedzenia, co skraca jej żywotność. Regularne wypalanie resztek na ruszcie zmniejsza ryzyko zabrudzenia szczotki i pozwala na jej dłuższe użytkowanie. W przypadku codziennego grillowania, a co za tym idzie częstszego czyszczenia, należy regularnie monitorować stan szczotki i wymienić ją, jeśli wykazuje znaczące oznaki zużycia, nawet jeśli nie minął jeszcze rok od jej zakupu.

Bezpieczeństwo

Włosie we wszystkich szczotkach Broil King® jest testowane pod względem wytrzymałości zgodnie z rygorystycznymi standardami CSA. Przeprowadzamy testy wytrzymałościowe np. "pull-test", w którym każda grupa włosia jest obciążana siłą 6,8 kg, aby upewnić się, że nie wypadnie podczas użytkowania. Standardy CSA wymagają również, aby szczotki przechodziły testy obejmujące 3600 cykli czyszczenia, co symuluje rok intensywnego użytkowania, a także posiadały trwałe oznaczenia w języku angielskim i francuskim, które będą czytelne, dobrze widoczne i niezasłonięte przez cały okres użytkowania szczotki. Oznaczenia te zapewniają użytkownikom pełną informację o produkcie i jego bezpiecznym użytkowaniu.

Ze względu jednak na to, że szczotki wykonane są z drutów stali szlachetnej, włókien palmowych lub silikonowych, mogą ulec złamaniu w wyniku wielokrotnego zginania. Nawet najtrwalsze materiały, takie jak te używane do produkcji szczotek Broil King, mogą w końcu się zużyć. Z tego względu ZAWSZE zalecamy dokładne sprawdzenie rusztu po każdym czyszczeniu, w celu upewnienia się, że nie pozostały na nim fragmenty włosia. W przypadku czystego grilla nigdy nie będzie to problemem.

 

Przewiń do góry